ADA İLKYARDİM MERKEZİ
OED (OTOMATİK EKSTERNAL DEFİBRİLATÖR) EĞİTİMİ
OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) Eğitimi

Sağlık Bakanlığı OED Eğitimi, Ada İlk Yardım Eğitim Merkezlerimizce temel ilk yardım eğitimleri ve ilk yardım güncelleme eğitimlerine entegre şekilde verilebildiği gibi yalnızca OED cihazı kullanımı eğitimi şeklinde de verilmektedir.

Mevcut belge sahipleri, belge yenileme süresi gelmiş olanlar 8 saatlik OED Eğitimini güncelleme eğitimleriyle tamamlayabilirler. İl Sağlık Müdürlüğünce yapılacak OED Sınavında başarılı olunması halinde yetkilerini belgelerine işletebilirler. 

Ani kalp durmalarında OED cihazı kullanımının olumlu etkileri dünyada da kabul edilmiştir.      

T.C. Sağlık Bakanlığı 29 Temmuz 2015 tarih ve 29429 sayılı Resmi Gazete de yayımlayarak OED kullanımının ülkemizde de yaygınlaşmasını amaçlamaktadır.

Önemi;

Otomatik eksternal defibrilatör (OED) kalbe şok uygulamaya yarayan cihazlardır. Şok cihazı olarak da bilinmektedir. Ani kalp durması sırasında göğse yapıştırılan pedler ve elektrotlar vasıtasıyla kalbe şok uygulamayı sağlar. OED’ler bilinç kaybı olan ve solunumu olmayan hastalarda kullanılır. Otomatik eksternal defibrilatör, kalp atımlarını analiz ederek şok verilmesi ya da şok verilmemesi gerektiğine karar verir ve ilk yardımcıyı sesli olarak uyarır. Pille çalışan, hafif, taşıması ve kullanımı kolay cihazlardır. Sesli, yazılı, görsel komutlar ve uyaranlarla kullanıcıya yardımcı olur.

Cihaz, Sağlık Bakanlığı OED eğitimini kapsayan ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından kullanılabilir.  Kalp ritminin bozulması durumunda sağlık ekipleri gelene kadar ilk müdahaleyi yapabilmek için tasarlanmıştır. Ani kalp durmasından sonra geçen ilk 5 dakika içinde kalbe şok uygulamak kişinin hayatta kalmasına  %50-70 oranında olumlu etki eder. OED cihazı kullanımı ile kalbin pompa işlemine devam etmesi sağlanır.

Eğitim İçeriği;

Sağlık Bakanlığı OED eğitimiyle katılımcılara OED’nin kullanıldığı durumlar, dikkat edilmesi gereken genel ilkeler ve cihazın nasıl kullanıldığını öğretiyoruz. OED eğitimlerimiz 2 saat sürmektedir. Bu eğitimde her katılımcının OED cihazındaki elektrotları hastaya bağlatıyor ve çeşitli senaryolarla ne yapması gerektiğini uygulamalı olarak aktarıyoruz. Tam otomatik ve yarı otomatik şekillerde karşımıza çıkabilecek OED cihazlarını ayrı ayrı çalıştırıyoruz. OED’nin ilk yardımcılar için çalışma prensiplerine uyulduğunda güvenli, zarar vermeyen ve hayat kurtaran bir cihaz olduğunu anlatıyoruz. Katılımcıların OED cihazını çekinmeden ve kendilerine güvenerek kullanmalarını sağlamak için mümkün olduğunca çok pratik yapmalarına imkan veriyoruz. Katılımcıların günlük hayatta karşılaşacakları OED cihazlarının kullanımını kolaylaştırmayı amaçlıyor ve ülkemizde Otomatik Eksternal Defibrilatör Eğitimi alanların oranının artmasını bekliyoruz.

Ada İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak bizler de OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) bulundurmaktayız. Sizlerde firmanız ya da bireysel olarak satın almak isterseniz kurumumuzdan satın alabilirsiniz.

Sizlerin de gelişen teknolojiden faydalanarak ilk yardım öğrenmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Çünkü biz sizi çok seviyoruz.